- Mi az a rövidlátás (miópia)?
Ha Ön rövidlátó (miópiás), akkor nem látja jól a távolban lévő tárgyakat. A közeli dolgokat élesen látja, de a távolabb lévő dolgok fókuszon kívül esnek vagy homályosak. A rövidlátás mértékét és a távolságot, amelynél látása homályosodni kezd, a szemvizsgálat során állapítják meg. A receptet a vizsgálat alapján készítik el.
- Mi az a távollátás (hiperópia)?
Ha Ön távollátó (hiperópiás),a távoli tárgyakat élesen látja, de a közeli tárgyakra nehezen fókuszál. Súlyosabb esetekben mindegy, milyen messze van az adott tárgy, a fókusz nehezen jön létre.
- Mi az az asztigmia?
Az asztigmia egy gyakori látásprobléma, amely minden korosztályban előfordulhat. Kialakulása annak köszönhető, hogy a szem alakja nem teljesen gömbölyű, hanem inkább egy rögbilabdához hasonlítható. Ha Önnek asztigmiája van, bármilyen távolságra lévő tárgyat homályosan lát. A torzulás mértéke az asztigmia szintjétől függ.
- Mi az a presbiópia?
A presbiópia egy korral járó látásprobléma, amely majdnem mindenkit érint. Ahogy öregedünk, nehezebb lesz a közeli dolgokra fókuszálni, különösen gyenge fényviszonyok mellett. Látáskorrekció nélkül a presbiópia fejfájáshoz és szemfáradtsághoz vezethet.
- Mi az a szürkehályog?
A szürkehályog esetén a szemlencsék zavarossá válnak. Ennek következtében látása homályos lesz, és fokozódhat a vakító fény mértéke A szürkehályog általában az életkor előrehaladtával alakul ki, de genetikai hajlam eredménye is lehet. A szürkehályog a vakság leggyakoribb kiváltó oka. Azonban sebészi úton sikeresen kezelhető.
- Mi az a zöldhályog?
A zöldhályog (glaukóma) egy olyan szembelnyomás-emelkedéssel járó betegség, amely fokozatos látásvesztést, majd akár vakságot is eredményezhet. Ezért fontos, hogy rendszeresen megvizsgáltassa szemét, különösen kora előrehaladtával, mivel a glaukóma észlelése igen nehéz feladat. Ha a családi kórtörténetben is előfordul zöldhályogos eset, akkor Önnél a kialakulás kockázata magasabb lehet.
Az időben felismert zöldhályog szemcseppel könnyen kezelhető. Súlyosabb esetekben lézeres látáskorrekcióra vagy műtétre is sor kerülhet.
- Mi az a sárgatest-degeneráció?
Az időskori sárgatest-degeneráció (AMD) egy olyan szembetegség, amely jellemzően a 65 évnél idősebb embereknél alakul ki. Azonban a tünetek megjelenését néhányan már a 40-es és 50-es éveikben tapasztalják. Hatással van a központi látómezőre: torzítja és homályossá teszi a látást. Az AMD nem feltétlenül okoz teljes látásvesztést, mivel a perifériás (oldalsó) látás érintetlen marad.